Աշխատաժողով «Սևանա լճի ազգային տեսլականի մշակման ճանապարհային քարտեզի իրականացում» ծրագրի շրջանակներում
Դեկտեմբերի 20-ին EU4Sevan ՄԱԶԾ ծրագրի «Սևանա լճի ազգային տեսլականի մշակման ճանապարհային քարտեզի իրականացում» գործողության շրջանակներում ADWISE Consulting ընկերությունն անցկացրեց աշխատաժողով։
Աշխատաժողովին մասնակցում էին տարբեր շահագրգիռ խմբերի, մասնավորապես՝ պետական մարմինների, մարզպետարանների, ՏԻՄ-երի, հասարակական կազմակերպությունների, գիտական համայնքի և միջազգային կազմակերպությունների 38 ներկայացուցիչներ։
Աշխատաժողովի նպատակն էր շահագրգիռ կողմերին տեսլականի նախնական տարբերակի և դրան նախորդած գործընթացների ներկայացումը, դրա շուրջ քննարկման ծավալումն ու արձագանքների և մեկնաբանությունների հավաքագրումը՝ տեսլականի ամփոփման համար։
Աշխատաժողովի ընթացքում ծավալվեց հետաքրքիր քննարկում, որի մանրամասները հաշվի կառնվեն տեսլականի վերջնական տարբերակի ամփոփման և դրանից բխող հաջորդ քայլերի ընթացքում։
«Սևանա լճի շրջակա միջավայրի պահպանություն» (EU4Sevan) ծրագիրը համատեղ ֆինանսավորվում է Եվրոպական միության և Գերմանիայի Դաշնային Հանրապետության տնտեսական համագործակցության և զարգացման նախարարության (ԳԴՀ ՏՀԶՆ) կողմից։ Այն ԳԴՀ ՏՀԶՆ-ի կողմից ֆինանսավորվող «ECOServe» ծրագրի մաս է կազմում։ Ծրագիրն իրականացվում է Գերմանիայի միջազգային համագործակցության ընկերության և ՄԱԿ-ի Զարգացման ծրագրի կողմից:

On 20 December, in the framework of the “Lake Sevan new national vision roadmap” activity within the EU4Sevan UNDP project, a national workshop was conducted by ADWISE Consulting.
The workshop brought together representatives of various stakeholder groups with the aim to share and initiate a discussion on the draft vision and the procedures that preceded its development, as well as to refine the initial vision based on the
received feedback and comments.
The workshop was attended by 40 representatives of governmental and public institutions (ministries, local self-government bodies, regional administration), NGOs, academia, and international organizations.
During the workshop an interesting discussion took place, the details of which will be taken into consideration for finalizing the vision and during the further steps stemming from it.
The “Environmental Protection of Lake Sevan” (EU4Sevan) project is co-funded by the European Union and the German Federal Ministry for Economic Cooperation and Development (BMZ). It is part of the BMZ-funded programme “Management of natural resources and safeguarding of ecosystem services for sustainable rural development in the South Caucasus (ECOserve)․” The project is implemented by GIZ and UNDP in Armenia.