ADWISE Consulting-ը շարունակում է աշխատել «Սևանա լճի նոր երկարաժամկետ ազգային տեսլական»-ի մշակման շուրջ
ADWISE Consulting-ի փորձագետները շարունակում են աշխատել մի կարևոր նախագծի շուրջ՝ «Սևանա լճի նոր երկարաժամկետ ազգային տեսլական»։ Նախագծի շրջանակներում անց են կացվել մի շարք ֆոկուս-խմբային քննարկումներ, այդ թվում պետական հատվածի ներկայացուցիչների հետ։ Շնորհակալություն ենք հայտնում ՀՀ շրջակա միջավայրի նախարարությանը և ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարությանը ֆոկուս-խմբի քննարկմանը մասնակցելու համար։
Ֆոկուս խմբերը կարևոր նշանակություն ունեն ծրագրի մասնակցային բաղադրիչի ապահովման գործում, որն իր հերթին կխրախուսի տարբեր շահագրգիռ կողմերի ներգրավվածությունը մինչև 2050 թվականը տեսլականին հասնելու գործողությունների հետագա իրականացմանը:
«Սևանա լճի շրջակա միջավայրի պահպանություն» (EU4Sevan) ծրագիրը համատեղ ֆինանսավորվում է Եվրոպական միության և Գերմանիայի Դաշնային Հանրապետության տնտեսական համագործակցության և զարգացման նախարարության (ԳԴՀ ՏՀԶՆ) կողմից։ Այն ԳԴՀ ՏՀԶՆ-ի կողմից ֆինանսավորվող «ECOServe» ծրագրի մաս է կազմում։ Ծրագիրն իրականացվում է Գերմանիայի միջազգային համագործակցության ընկերության (ԳՄՀԸ)-ի և ՄԱԿ-ի զարգացման ծրագրի (ՄԱԶԾ) կողմից: Ծրագրի նպատակն է՝ բարելավել Սևանա լճի շրջակա միջավայրի պահպանությունը: Ծրագրի ՄԱԶԾ բաղադրիչի նպատակն է՝ բարելավել Սևանա լճի էկոհամակարգի կառավարումը։
Երևանը կունենա կլիմայի փոփոխության հարմարվողականության ծրագիր
Մենք ուրախ ենք և հպարտ, որ սկսում ենք աշխատել այս կարևոր նախագծի վրա:
«Հայաստանում հարմարվողականության ազգային պլան» ՄԱԶԾ-ԿԿՀ ծրագրի շրջանակներում ADWISE Consulting-ն իրականացնում է Երևան քաղաքի Կլիմայի փոփոխության հարմարվողականության պլանի մշակումը։
Ներածական հանդիպման ընթացքում մեր խորհրդատուների թիմը հնարավորություն ունեցավ սահմանել ծրագրի նպատակները և հստակեցնել ուղղությունները, որոնք պետք է կարևորվեն հարմարվողականության պլանի մշակման գործընթացում՝ Երևանի քաղաքապետարանի և ՄԱԶԾ Հայաստանի ներկայացուցիրների հետ քննարկման միջոցով։

ADWISE Consulting continues working on “New Long-term National Vision for Lake Sevan”
We want to thank the  Ministry of Environment of Armenia and the Ministry of Economy of Armenia for their participation in the focus group.
Focus groups are crucial in ensuring the participatory component of the project, that will in turn motivate the various stakeholders’ engagement in the future implementation of the actions aimed to reach the vision by 2050.
The details of the focus group can be found here:
The Project “Environmental Protection of Lake Sevan” (EU4Sevan) is co-financed by the European Union and the German Federal Ministry for Economic Cooperation and Development (BMZ). It is part of the EU Action “EU4 Energy Efficiency and Environment,” and of the BMZ-funded programme “Management of natural resources and safeguarding of ecosystem services for sustainable rural development in the South Caucasus (ECOserve).” The project is implemented by GIZ and the United Nations Development Programme (UNDP).
Yerevan will have a Climate Change Adaptation plan
We are happy and proud to start working on this important project!
Within the framework of the “National Adaptation Plan in Armenia” UNDP- GCF project, ADWISE Consulting is implementing the development of the City of Yerevan Climate Change Adaptation plan.
During the introductory meeting our team of consultants had the opportunity to define the project objectives, and the directions that should be included in the development of the adaptation plan through a discussion with the representatives of the municipality of city of Yerevan as well as those of the UNDP Armenia.