Սևանա լճի երկարաժամկետ ազգային տեսլականի վերաբերյալ Գեղարքունիքի մարզի համայնքների ներկայացուցիչների հետ հանդիպումներից մեկը
Գեղարքունիքի մարզի համայնքների վրա մեծ ազդեցություն են թողնում Սևանա լճի հետ կապված մարտահրավերները: Հետևաբար, բարձր ներառական մոտեցում ապահովելու համար կարևոր էր պարզեցնել խնդիրների և ակնկալիքների քննարկումը, խթանել Գեղարքունիքի տարբեր համայնքների ներկայացուցիչների ներգրավվածությունը:
Շնորհակալություն ենք հայտնում Գեղարքունիքի մարզպետարանին ընձեռված հնարավորության համար։
Ծրագրի ողջ ընթացքում ADWISE Consulting-ի փորձագետները հանդիպումներ են ունեցել տարբեր շահագրգիռ կողմերի հետ, որպեսզի համոզվեն, որ տեսլականը երկարաժամկետ է, ընդունելի է և խթանում է շահագրգիռ կողմերի ներգրավվածությունը տեսլականին հասնելու գործողությունների հետագա իրականացման մեջ:
«Սևանա լճի շրջակա միջավայրի պաշտպանություն» (ԵՄ-ն Սևանի համար) ծրագիրը (EU4Sevan) համաֆինանսավորվում է Եվրոպական միության և Գերմանիայի տնտեսական համագործակցության և զարգացման դաշնային նախարարության (BMZ) կողմից: Այն ԵՄ «ԵՄ-ն Էներգաարդյունավետության և շրջակա միջավայրի համար» գործողության և BMZ-ի կողմից ֆինանսավորվող «Բնական ռեսուրսների կառավարում և էկոհամակարգային ծառայությունների պահպանում Հարավային Կովկասում գյուղական կայուն զարգացման համար» ծրագրի մի մասն է (ECOserve): Ծրագիրն իրականացվում է GIZ-ի և ՄԱԿ-ի Զարգացման ծրագրի (ՄԱԶԾ) կողմից:
ADWISE-ի փորձագետները հանդիպել են Հիդրոօդերևութաբանության և մոնիթորինգի կենտրոնի ներկայացուցիչներին Սևանա լճի երկարաժամկետ տեսլականի ծրագրի շրջանակներում
«Սևանա լճի նոր երկարաժամկետ ազգային տեսլականի սահմանման ճանապարհային քարտեզի իրականացում» ծրագրի շրջանակներում ADWISE թիմը շատ արդյունավետ հանդիպում ունեցավ Հիդրոօդևութաբանության և մոնիտորինգի կենտրոնի հետ։
Բացահայտվեցին և քննարկվեցին ներկա և ապագա մարտահրավերները, նպատակներն ու խնդիրները:
Շնորհակալություն ենք հայտնում ՀՄԿ-ին այս տեղեկատվական հանդիպման համար:
Սևանա լճի նոր երկարաժամկետ ազգային տեսլականի սահմանման ճանապարհային քարտեզի իրականացման շրջանակներում ADWISE խորհրդատվական թիմը հանդիպումներ է ունենում տարբեր շահագրգիռ կողմերի հետ՝  որպեսզի ապահովի, տեսլականի երկարաժամկետ, ինտերիացված լինելը և խթանի շահագրգիռ կողմերի ներգրավվածությունը իրականացման գործընթացում:
«Սևանա լճի շրջակա միջավայրի պահպանություն» (EU4Sevan) ծրագիրը համատեղ ֆինանսավորվում է Եվրոպական միության և Գերմանիայի Դաշնային Հանրապետության տնտեսական համագործակցության և զարգացման նախարարության (ԳԴՀ ՏՀԶՆ) կողմից։ Այն ԳԴՀ ՏՀԶՆ-ի կողմից ֆինանսավորվող «ECOServe» ծրագրի մաս է կազմում։ Ծրագիրն իրականացվում է Գերմանիայի միջազգային համագործակցության ընկերության և ՄԱԿ-ի Զարգացման ծրագրի կողմից:

Discussion meeting with Gegharkunik marz communities’ representatives regarding the long-term national vision for Lake Sevan
Gegharkunik marz communities are strongly influenced by the challenges related to Lake Sevan. Therefore, in order to ensure highly inclusive approach, it was important for both ADWISE and UNDP in Armenia to facilitate the discussion on the problems and expectations, as well as to motivate the engagement among the representatives of various communities of Gegharkunik.
We thank Gegharkunik Regional Administration for the opportunity.
Throughout the course of the project, ADWISE Consulting experts have been having meetings with different stakeholders, in order to ensure that the vision is long-term, interiorized, and motivates the engagement of the stakeholder groups in the future implementation of actions to reach the vision by 2050.
The Project “Environmental Protection of Lake Sevan” (EU4Sevan) is co-financed by the European Union and the German Federal Ministry for Economic Cooperation and Development (BMZ). It is part of the EU Action “EU4 Energy Efficiency and Environment,” and of the BMZ-funded programme “Management of natural resources and safeguarding of ecosystem services for sustainable rural development in the South Caucasus (ECOserve).” The project is implemented by GIZ and the United Nations Development Programme (UNDP).
ADWISE experts held a meeting with Hydrometeorology and Monitoring Center, in the framework of Lake Sevan vision project
In the framework of the “Implementation of the roadmap for defining a new long-term national vision for Lake Sevan” project ADWISE team had a very productive meeting with Hydrometeorology and Monitoring Center”
Current and future challenges, objectives and problems were identified and discussed.
We thank HMC for this informative meeting.
In the framework of the implementation of the roadmap for defining a new long-term national vision for Lake Sevan project ADWISE Consulting  team is having meetings with various stakeholders to ensure that the vision is long-term, interiorized, and motivates their engagement in the implementation of actions to reach the vision by 2050.